دلایل تأخیر در پرواز هواپیماها

عوامل بسیاری می‌تواند موجب ترافیک هوایی شود، و تمام این عوامل بر زمان‌ پرواز و فرود تأثیر خواهد گذاشت. هنگام ورود هواپیما به فرودگاه، تراکم و ازدحام تنها مشکلی نیست که با آن مواجه هستیم. بلکه این تراکم به همان میزان روی هواپیماها و در نهایت برنامه‌ی پروازهای ورودی نیز تأثیر گذار خواهد بود.

تأخیر در پرواز و معطلی در فرودگاه را اگر عده ای فقط شنیده باشند عده ی دیگری هستند که آن را کاملا لمس کرده اند. هر چند این موضوع چندان خوشایند نیست و اغلب باعث کلافگی و عصبانیت مسافران میشود اما معمولا دلایلی دارد که شاید با دانستن آنها کمی صبر کردن برایمان آسانتر شود. در ابتدا بد نیست بدانید که پروازهای کمتر از ۳۰ دقیقه جزء پروازهای تأخیری به حساب نمی آیند و تأخیر پروازها از ۳۰ دقیقه بیشتر محاسبه میشود. اما دلایلی که برای تأخیرها برشمرده اند مسائلی است مانند وضعیت نامناسب جوی، کمبود قطعات و نقص فنی، ترافیک هوایی، لغو فرود، مشکلات شرکتهای هواپیمایی و مسائل مربوط به فرودگاهها. در بین تمام این موارد بیشترین سهم از آن نقص فنی هواپیما پیش از پرواز وسپس بدی آب و هوا و شرایط نامناسب جوی میباشد. درباره نقص فنی هواپیماها گفته شده است که به دلیل وجود تحریم ها ، برطرف کردن نقص و تغییر قطعه به سختی صورت میگیرد و چون شرایط تعمیر قطعه وجود ندارد، ممکن است مشکلی کوچک  منجر به تأخیری طولانی شود و این امر بر پروازهای دیگر هم تأثیرگذار است و موجب تأخیر آنها هم می شود لذا راه حل این مشکل را نوسازی ناوگان هوایی دانسته اند.

نقص فنی

همچون مشکلات ناشی از امنیت مسافران و خطوط هوایی، نقص فنی نیز بر برنامه ی زمان‌بندی فرود هواپیما تأثیر گذار است. چنانچه یک پرواز زمان بندی شده در فرودگاه مبدأ دچار نقص فنی شود، خطوط هوایی مربوطه و اداره ی هوانوردی فدرال (FAA) وضعیت پرواز را به روز رسانی کرده تا مسافران از زمان به زمین نشستن آن هواپیما مطلع شوند. نواقص فنی ایجاد شده در هواپیما قبل از آغاز پرواز، تا کنون به عنوان عمده‌ترین علل تأخیر پرواز شناخته شده است. اما با این حال، چنانچه در حین پرواز یک هواپیما دچار نقص فنی قابل توجهی شود، باید تغییر مسیر داده و در یک فرودگاه در همان حوالی فرود آید. اداره ی هوانوردی فدرال احتمالاً به محض آگاهی از این وضعیت، اقدام به تغییر و به روز رسانی وضعیت پرواز  نمیکند و مسافران و ارائه دهندگان خدمات پروازی (همچون سایت هوانوردی) قادر نخواهند بود بلافاصله از این تغییر مطلع شوند و در نتیجه ممکن است وضعیت پرواز برای فرود هواپیما مناسب اعلام شود، با اینکه در حقیقت هواپیما در فرودگاه دیگری بر زمین نشسته است.

لغو فرود

لغو فرود هواپیما زمانی رخ می‌دهد که یک هواپیما در آستانه ی فرود قرار دارد و خلبان آن به دلایل امنیتی تصمیم به عدم فرود می‌گیرد. بنابراین شما می بینید یا (احساس می کنید) که هواپیما ناگهان ارتفاع می‌گیرد گویی مجدداً در حال برخاستن از زمین است. البته که این مورد بر زمان ورود هواپیما تأثیرگذار خواهد بود، زیرا ممکن است هواپیما پس از تصمیم بر لغو فرود مجدداً به مدت ۳۰ دقیقه به پرواز خود ادامه داده و سپس به همان فرودگاه بازگشته و اقدام به فرود آمدن کند

ترافیک

عوامل بسیاری می‌تواند موجب ترافیک هوایی شود، و تمام این عوامل بر زمان‌ پرواز و فرود تأثیر خواهد گذاشت. هنگام ورود هواپیما به فرودگاه، تراکم و ازدحام تنها مشکلی نیست که با آن مواجه هستیم. بلکه این تراکم به همان میزان روی هواپیماها و در نهایت برنامه‌ی پروازهای ورودی نیز تأثیر گذار خواهد بود. تأخیرهای ناشی از شرایط نامساعد جوی همچنین موجب ایجاد اختلال در الگوهای معمول ترافیک هوایی می‌شود.

شرایط آب و هوا

احتمالاً این علت بدیهی‌ترین و رایج‌ترین علل تأخیر پروازها می باشد. در سه مکان، تغییر شرایط جوی در برنامه ی زمان بندی پرواز تأثیر خواهد داشت: در فرودگاه مبدأ، در حین پرواز و در فرودگاه مقصد

دلیل دیگری که موجب ایجاد تاخیر می شود، نیاز به سوختگیری هواپیماست این دلیل در شرکت های هواپیمایی ایرانی که به فرودگاه های اروپایی پرواز دارند به چشم می خورد و البته نتنها باعث تاخیر بلکه موجب افزایش زمان پرواز شده و دلیل آن کارشکنی شرکت های نفتی در فرودگاه های اروپایی برای تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی است که هواپیما مجبور می شود برای سوختگیری در فرودگاه ثالث توقف کند.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.